Kastamonu Entegre Adana´da MDF tesisi kuruyor

ADANA MDF FABRİKASI TEMEL ATMA TÖRENİ KONUŞMASI
02.10.2010
Yer: Adana, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi
Sn. Bakanım, Sn. Milletvekillerim, Sn. Valim, Sn. Belediye Başkanım,
Sn. Komutanlarımız, Sn. Bürokratlar,  Sn. Orman Genel Müdürümüz ve teşkilatı,
Sn. Basın mensupları, Sn. Banka üst düzey yöneticileri, Sn. Misafirlerimiz,
Sn. Siz değerli müşterilerimiz, Sn. Kastamonu Entegre çalışanları,
Adana MDF tesisi temel atma törenimize hoş geldiniz.
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük ve en modern tesislerinden biri olacak, Adana MDF tesisimiz, ülkemize kazandırmaktan gurur duyacağız. Böyle güzel bir temel atma törenine katıldığınız için, bizleri onurlandırdınız ve sevindirdiniz.
1969 yılından beri, ağaç sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz, sektöründe sadece Türkiye’de lider konumunda değil, aynı zamanda bölgesel bir güç olma yolunda ilerlemektedir.   
HAYAT HOLDİNG
Öncelikle sizlere, Hayat Holding’den bahsetmek istiyorum.
Hayat Holding;  temelleri 1937’ de atılan, 7.000 çalışanı, 1. 5 milyar USD cirosu ile Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden biridir.
Hayat Holding iki ana dalda faaliyet göstermektedir. Bunlar;
 
Tüketim Maddeleri
Orman Ürünleri’dir.
 
Tüketim Maddeleri konusunda faaliyet gösteren şirketimiz HAYAT KİMYA SANAYİ A.Ş.’dir.
Bingo ve Test markaları ile deterjan ve temizlik malzemeleri,
Molfix ve Molped markaları ile çocuk bezi ve hijyenik ped,
Papia, Familia ve Teno markaları ile tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve mendil gibi temizlik kağıdı ürünleri üretmektedir.
Hayat Kimya A.Ş.’nin ana üretim üssü Başiskele-İzmit’te olmakla birlikte, Cezayir, Bulgaristan, Ukrayna ve İran’da da üretim tesisleri vardır. Ayrıca Başiskele-İzmit üretim üssümüzde, Limaş adı altında limancılık faaliyetlerimiz de vardır.
İkinci grubumuz orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz ise Kastamonu Entegre A.Ş.’dir. Her iki şirketimiz de benzer ciro ve eleman sayısına sahip olup, çok uluslu ve bölgesel liderlik vizyonu içinde çalışmaktadır.
 
KASTAMONU ENTEGRE
Kastamonu Entegre, orman ürünleri ve mobilya sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirketimiz, mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu, yonga levha, yongalam, MDF, medelam, laminat parke (Floorpan, Artfloor), kapı paneli (Doorpan) ve bunlarla ilgili muhtelif katma değerli ürünleri üretmektedir. 
 
Kastamonu Entegre, kurulduğu 1969 yılından günümüze kadar sürekli devam eden yatırımlarla bugün, altısı Türkiye’de (Kastamonu Yonga levha, Kastamonu Organize Sanayi’de MDF, Gebze’de MDF ve Yonga levha, Balıkesir’de Yonga levha, Çayırova’ da Tever Yonga levha, Samsun’da Yonga levha), üçü yurtdışında (Bulgaristan’da yonga levha, Romanya’da kapı paneli, Bosna-Hersek’ te Kraft kâğıdı) olmak üzere toplam dokuz tesise sahiptir.
 
Kastamonu Entegre ISO tarafından yapılan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2009 değerlendirmesinde, üretimden satışla, net 770 milyon TL cirosu ile (krize rağmen 2008 yılına göre cirosal olarak %21 artışla) 40.kuruluş yılında 47.sıraya yükseldi. (2008 yılında 68. idi) Bu ciroya yurt dışında ki iştiraklerimizden elde ettiğimiz 180 milyon TL civarında ciroyu ilave ettiğimizde 32. olabilecektik. 
 
Kastamonu Entegre, İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatçıları Birliğine bağlı, Ağaç ve Ağaç Mamulleri sektörü ihracatçı firmalar sıralamasında, 2009 yılında, 62 milyon USD ihracatla sektör birincisi olmuştur. (2008’de de sektör birincisi idik.)
 
İtalya’da yayınlanan ve sektörün önde gelen dergilerinden olan, Datalignum’un 2009 yılı sektör araştırmasında, Kastamonu Entegre 2.2 milyon m3/yıl toplam panel kapasitesi (MDF+Yonga levha) ile Avrupa’nın 6. Büyük ağaç bazlı panel üreticisidir. Yine Dünya’daki en yaygın sektör dergisi olan Wood Based Panel 2010 sayısında, Dünya’nın en büyük 10.panel üreticisi olduğumuz belirtilmektedir.
 
Kastamonu Entegre, Türkiye panel pazarında, ürün gruplarına göre %25-65 arasında değişen pazar payına sahiptir.
Geniş bayi ve hizmet ağı ile Türkiye’nin tüm il, ilçe ve köylerine hizmet vermektedir. Ürettiği tüm ürünler ile mobilyadan, mutfağa, kapıya, evimizin ve iş yerimizin her noktasına ulaşmaktadır.
Şirketimiz her zaman kalite, kapasite ve güvenilirlik açısından müşterilerimizin bir numaralı tercihi olmuştur.
Kastamonu Entegre olarak yıllardır farklı lokasyonlarda yaptığımız yatırımlarla ürün çeşitleri, müşteri odaklı çalışma ve güvenilirliğimiz ile en hızlı büyüyen şirket konumundayız. Yatırımlarımızla, sürekli hammadde ve pazara yakın olma stratejisi ile ülkemiz odun hammadde kaynaklarını kullanıp, ülkemize daha yüksek katma değer sağlanmaktadır.
Biz Kastamonu Entegre olarak her zaman en iyi teknolojileri kullanarak, en kaliteli ve en gelişmiş makinalarla, en kaliteli ürünleri üretmeyi hedefledik. Entegre bir şirket olarak kullandığımız birçok yarı mamul ve girdileri kendimiz üretiyoruz. Entegre üretimin getirdiği esneklikler ise bizim için ayrı bir avantaj olmaktadır.
Yurtdışında ise; Balkanlar, Rusya, Ukrayna, Türkî Cumhuriyetleri, İran, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında bilinen bir markayız.
 
Ayrıca Romanya’da yerleşik Prolemn isimli şirketimizde ürettiğimiz Doorpan markalı kapı paneli ile Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın dördüncü büyük tesisi olma özelliğine sahibiz. Bu ürünle, pazar sınırlarımızı daha da genişleterek, Orta Amerika’dan, Hindistan’a kadar 40 ülkeye ihracat yapmaktayız.
 
Sektörün, Türkiye’de birden fazla yerde ve yurtdışında üretim yapan ilk ve tek şirketiyiz.
 
Capital dergisinin 2009 yılı Temmuz sayısında yayınlanan ‘Türkiye’nin sınır ötesi şirketleri’ başlıklı yazısında, Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketi arasında Romanya’da ki şirketimiz Prolemn 28.sıradadır. Bosna Hersek’ teki şirketimiz Natron Hayat 34.sırada ve Bulgaristan’da ki şirketimiz Gabrovnitsa 36.sırada yer almıştır.  
 
Kastamonu Entegre olarak, 1998-2002 yılları arasında yatırımlarımızı, ülkemizdeki genel sıkıntılar ve ana hammaddemiz olan odun temininde yaşanan problemlerden dolayı yurtdışında yaptık.(Romanya ve Bulgaristan)
 
Ancak sonraki yıllarda, gerek 2001 krizinde alınan ders ve tedbirler, gerekse tek partili istikrarlı bir yönetim ve global pazardaki olumlu gelişmeler, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği ve olumlu çalışmalar, 2002 sonrası yatırımlarımızın tekrar Türkiye’ de yapılmasına vesile oldu.
Böylelikle Gebze 2.MDF, Balıkesir Yonga levha ve Kastamonu MDF yeni yatırımlarını yaparak ve Tever Yonga levha ve Samsun Yonga levha tesislerini satın alarak, büyüme hamlesine başladık ve devam ediyoruz.
 
Burada kısa vade yerine uzun vadeli yaklaşımla, ülke çıkarlarını da ön plana alarak ve Orman Genel Müdürlüğü ile kaynakları beraber etüt ederek, Balıkesir, Kastamonu ve Samsun bölgelerine yatırım yaptık ve şimdi de Adana’ya başlıyoruz. Tüm bu tesislerimiz, bulunduğu bölgelerden yerli odun imkânları ile üretim yapmakta ve yıllık 1. 5 milyon ton (3 milyon ster) odun tüketmektedirler. Adana tesisimiz ile bu rakam 2 milyon ton/yıl olacaktır.
 
Bu konuda Orman Bakanlığımızın, Genel Müdürümüzün ve Yardımcılarının, Bölge Müdürlerinin ve tüm teşkilatın büyük katkıları olmuştur. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Şundan gerçekten eminiz ki, yaptıkları bu faydalı çalışma ile ülkemize ne kadar katkılar yaptıklarının farkındadırlar. Bu yüzden bu kadar gönülden çalışıyorlar. 
 
MOBİLYA SEKTÖRÜ
Sizlere birazda hizmet ettiğimiz mobilya sektöründen bahsetmek istiyoruz.
·        Türkiye mobilya sektörü büyüklüğü, 6-7milyar USD olup, takribi 300.000 kişi çalışmaktadır.
Bu sektörün büyüklüğü; Çin’de 92 milyar USD, ABD’de 58 milyar USD, İtalya’da 30 milyar USD, Almanya’da 26milyar USD, Fransa’da 12 milyar USD’ dır. Bu sektör büyüme potansiyeli ve çalışan sayısı ile Türkiye’nin işsizlik problemine olumlu katkıda bulunan sektördür. Bu rakamlara, panel sektör ve ormanlarımızda çalışanlarımızı da kattığımızda, 1 milyon kişiye ulaşabilir.
·        Tüm bu ülkelerde mobilya ihracatı, Çin’de 27 milyar USD, İtalya’da 14 milyar USD, Almanya’da 11 milyar USD, Polonyo’da 8 milyar USD iken Türkiye’de sadece 1.5 milyar USD’ı yakalamayı gayret etmekteyiz.
 
 
·        Türkiye’de 20 milyar USD üretim kapasitesi ve 6 Milyar USD ihracat rakamlarını yakalamak imkânımız var.
·        Bundan anlaşılıyor ki Türkiye’mizin alacağı çok yol var.
 
Toplam 15 Avrupa ülkesinin mobilya üretimi 80 milyar Euro’dur. Avrupa birliğindeki 1.grup ülkelerin mobilya üretimi her yıl %3 azalmakta, 2.grup yeni giren ve girmekte olan ülkelerin %11 artmaktadır. Bundan anlaşılıyor ki Türkiyemizin alacağı çok yol var.
Bu sektör bildiğiniz gibi, istihdam ağırlıklı bir sektördür. Dolayısıyla üretimler yavaş yavaş Doğu’ya doğru kaymaktadır. Burada iki husus önemlidir.
1.      Batı Avrupa’nın ihtiyacı, Doğu’da üretilmeye başlıyor.
2.      Doğu Avrupa’nın kendi tüketimi artıyor.
 
Türkiye önemli bir yerde,
Bir taraftan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri gibi gelişen ve orman kaynakları olmamasından dolayı mobilya veya en azından levha ithal etmek zorunda olan ülkelere komşuyuz ve tarihi ve kültürel bağları var.
Diğer taraftan, Balkan Ülkeleri, Ukrayna, Güney Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbeycan gibi odun hammaddesi olan, ancak teknolojik yatırımları olmadığı için, levha ve mobilya olarak doğal pazarımız olan yerlere komşuyuz.
 
Dolayısıyla niçin Türkiye 7milyar USD’dan 20 milyar USD’a ulaşmasın. Bu ne demek:
-        Türkiye ormanların daha verimli ve sağlıklı hale gelmesi ve ülkeye katkıda bulunması, binlerce insanın çalışacağı sektörün gelişmesi.
 
-        Panel ve mobilya sektöründe binlerce insana iş kapısı açması.Takribi ilave 600-700.000 kişiye iş imkanı, toplam 1.000.000 kişiye direk istihdam sağlaması. İlave olarak ormanlarımızda bakım, kesim ve nakliye için belki 200.000-300.000 kişi istihdam sağlayacak, toplam 1.300.000 kişiye istihdam sağlayan sektör olacaktır.
 
-        20 milyar USD’lık katma değer ve min. 6 milyar USD’ lık ihracat imkanı.
 
 
 
TALEPLERİMİZ
Bu güzel hedeflere ulaşmak içinde, Sn. Bakanımızdan taleplerimiz var. Bizleri kırmayıp, buralara geldiği için, kendilerine çok minnettarız.
 
Sn. BAKANIMIZDAN TALEPLERİMİZ
 
1.     Sektörün ana hammaddesi odundur. Türkiye’de odun fiyatları, Avrupa’ya göre 2 misli, Amerika, Ukrayna, Rusya’ya göre 3-4 misli pahalıdır.
Özellikle TL’nin değerli hale gelmesi ile bu ülkelerden yapılan odun veya odun yongası ithalatı, yüksek nakliye ücretlerine rağmen, yerli odun fiyatları ile yakın fiyatlara gelmiştir.
Uygun fiyatla odun ithalatı, sektörün son on yıllık yatırımlarını İstanbul-Kocaeli-Adapazarı bölgelerine yapmasına sebep olmuştur.  Böylelikle firmalar pazara yakın olmayı tercih etmişlerdir.
Bu yatırımların bu bölgelerde olmasın üç önemli olumsuz sonucu vardır.
-Türkiye’nin en önemli sosyo-ekonomik problemi, bu üç şehirde, önlenemez yerleşim ve nüfus artışına destek olmaktadır.
-Türkiye’nin birçok bölgesinde ormanlarımızdan yeterli faydalanmamıza ve üretim yapmamış olmamıza rağmen, 2010 yılında tahmini yapılacak odun ve odun yongası ithalatı 1. 5 milyon tonu bulacaktır.  (3 milyon ster odun anlamına gelmektedir.)
- İthal odunla çalışıldığında yeterli katma değer oluşturulamadığı için Türkiye’nin cari açığına katkısı az olacaktır.
2.     Mobilya sektörünün gerekli tasarım, pazarlama, markalaşma konularında gelişmesi ve buna destek olunması.
3.     Haksız rekabeti engellemek için mobilya ve panel sektöründe, K.D.V.’nin  %9’a indirilmesi.
4.     18.5.2009 tarihi ve 25819 sayılı resmi gazetede yayınlanan;
5346No’lu ‘Yenilebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına’ ilişkin kanunda 3. maddesinin birinci fıkrası (9) numaralı bendinde geçen ‘orman ürünleri’ ibaresinin metinden çıkarılarak, orman ürünlerini yakarak elektrik üretilmesinin teşvik kapsamına alınmamasını istiyoruz. Yani orman ürünleri yakarak elektrik üretilmesi teşvik edilmemelidir.
Türkiye’de tüm panel sektörünün tükettiği odunu, 4 büyük enerji santrali tüketebilir ve sonuç olarak, senede toplam 500 kişinin çalıştığı sektör yaşama şansına sahip olurken, 1 milyondan fazla insanın çalıştığı bir sektör ise çok büyük zararlar görür.
5.     Teşviklerden kaldırılan yatırım indirimi uygulamasına devam edilmesi ve Anadolu’da yapılan yatırımların sürekli desteklenmesi. Özellikle panel sektörü yatırımlarının yüksek olması ve orman kaynaklarına yakın olma zorunluluğu bizi pazardan uzaklaştırmaktadır ve müşteri nakliye desteği vermek zorunda kalmaktayız.
6.     TL’ nın aşırı değerlenmesini engelleyerek, ithalatın artması ve ihracatın azalmasına fırsat verilmemesi.
7.     Enerji fiyatlarının azaltılmasına global çözümler üreterek, ihracatta rekabet imkanımızın artması.
8.     Kastamonu MDF tesisimizin açılışı içinde Sn. Başbakanımız ve sizleri bekliyoruz.
 
ADANA MDF YATIRIMI
Biraz da biz buraya niçin geldik ve burada yapacağımız yatırımdan bahsedelim.
Yer                                         =          Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi – Adana
Yatırım                                   =          MDF tesisi
1.400m3/gün & 420.000m3/yıl kapasiteli
                                                           Tutkal tesisi
                                                           Emprenye tesisi
                                                           Melamin pres
                                                           Laminat parke hattı- 15 milyon m2/yıl
 
Yatırım Bedeli                      =          110 milyon Euro
Yatırım Süresi                      =          18 ay
Yatırım tamamlandığında:
Direk çalışan sayısı =          300 kişi
Dolaylı çalışan sayısı         =          2.500 kişi
Odun tüketim miktarı          =          650-700.000 ton/yıl (1.500.000 ster/yıl)
Hedef                                                =          Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Konya
Bölge Müdürlüklerinden temin edilecek yerli odunlarla üretim yapmak           
 
 
Niçin Yatırım Yapıyoruz?
 
Türkiye’de 2010 yılında toplam, 200.000m3 MDF ve 26 milyon m2 laminat parke ithalat yapılması ön görülmektedir. (İlk 7 aylık fiili değerlere göre) Bu, toplam 500.000m3 MDF ve laminat parke ithalat anlamına gelmektedir. Amacımız bu ithalatın önünü, (yerli odun temini ile) kesmek ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak ve Kastamonu Entegre olarak pazar payımızı artırmaktır.
 
 
KASTAMONU ENTEGRE YENİ UFUKLARA
 
Biraz da mevcut ve yeni yatırımlarımızdan bahsetmek istiyorum.
 
Kastamonu Entegre’yi farklı kılan özelliklerin başında, kurumsal yapılanmasının yanı sıra hızlı, güvenilir, bilgili, yenilikçi ve kaliteli insan kaynağı geliyor. Odak noktası müşteri olan, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayan, bu ihtiyaçlara uygun doğru ürün ve hizmetlerle cevap verebilen seçkin insan kaynağı, Kastamonu Entegre’yi rakiplerinden farklı kılan özelliklerden birisidir. Kastamonu Entegre, şirketini ve işini seven çalışanları ile her zaman sektörün çalışmak için en çok tercih edilen, en gözde şirketi oldu. Kastamonu Entegrede herkes kendi işi gibi çalışıyor..
Artık bundan sonra, sürdürülebilir büyümeyi temin etmek için, Türkiye’ de pazar payımızı kısmen artırma düşüncemiz olsa da, bizim temel hedefimiz yurtdışında büyümeye öncelik vermektir. Bu pazarlarda pazar payımızı artırmaktır. 
Bu kapsamda, Kastamonu Entegre önümüzdeki birkaç yıl içinde yurt içinde ve yurt dışında yeni yatırımlar planlamaktadır; sözkonusu yatırımlar tamamlandığında Kastamonu Entegre’nin üretim kapasitesi bugünkünün iki katına çıkacak ve Türkiye’nin global şirketleri arasındaki yerini sağlamlaştıracaktır.
Şu anda Gebze’de 1.000m3/gün, 480.000m3/yıl kapasite yonga levha tesisimiz, bu yılsonunda devreye girecektir.
Gebze’deki Tever tesisimizi, Romanya’ya taşıyarak, 2011 yılı sonunda yine, 1.000m3/gün, 480.000m3/yıl kapasiteli yonga levha tesisimiz devreye girecektir. Sonuç olarak 2011 sonunda, Balıkesir yonga levha tesisimiz benzeri üç lokasyonda fabrikamız olacaktır.
 
Ukrayna’da yine 1.000m3/gün, 300.000m3/yıl kapasiteli, bu yılsonunda devreye girecek MDF tesisine sahip şirketin çoğunluk hisselerini almak için el sıkıştık. Şimdi sözleşme detaylarını çalışıyoruz. Ve yatırımı bizzat biz yönetiyoruz. Bu yılsonunda 3 ayrı yerde büyük MDF tesislerimiz olacaktır.
Adana projesinden sonrada, Rusya Tataristan’da MDF yatırımına başlayacağız. Şu anda, şirket kuruldu, arazi tahsisi alındı. Proje ve izinler için çalışmaya başladık. Bu fabrikamızın temel atma törenine sizlerle beraber gitmiştik.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BİTİŞ KONUŞMASI
 
Uzun bir konuşma yaptık. Sizlere yaptıklarımızı ve hedeflerimizi anlattık. Sıkıntılarımızı dile getirdik.
Konuşmama burada son verirken,
Öncelikle buraya gelip, bizleri kırmayan Bakanımıza ve özellikle son 8 yılda yatırımlarımızı Türkiye’ye yapmamıza vesile olan Sn. Orman Genel Müdürümüze, yardımcılarına, bölge müdürlerine ve tüm teşkilata minnettarız ve canı gönülden teşekkür ederiz.
Bu temel atma töreni için buraya kadar gelen, Sn. Milletvekillerimize, Vali ve kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, komutanlarımıza, bürokratlarımıza,  basın mensuplarımıza ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi yönetimine teşekkür ederiz.
 
Yine bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan Banka üst düzey yöneticilerine, iş ortaklarımıza ve misafirlerimize teşekkür ederiz.
 
Bizlere her zaman güvenen ve destekleyen, ufkumuzu açan, Sn. Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerimize teşekkür ederiz.
Yine bizlerin bu hedeflere ulaşmasında ve başarıda en büyük katkıları bulunan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.
 
Son olarak da hani bu işin sessiz kahramanları, bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, her zaman sözünde duran, bize güven veren, destekleyen, hiçbir zaman mahçup etmeyen, çok değerli müşterilerimize, en büyük teşekkürler size. Sizlerle biz varız.
 
Ve sizlerle bu ufuklara, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, İran, Gürcistan, Irak, Balkanlar, Ukrayna, Rusya’dan Dünya’nın her yerine sizlerle birlikte yürüyeceğiz.
Biz sizleri çok seviyoruz.
Allah hepinizden razı olsun.
Hakkınızı da helal edin, uzun konuştuğum için.
Allah’a emanet olun.
 
Saygılarımla
Haluk Yıldız