Kastamonu Entegre Rusya Fabrikası’na Büyük Ödül

Kastamonu Entegre’nin Rusya MDF Tesisi, Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP)’nin “İthalatı Azaltan En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü. Gerçekleşen törende Kastamonu Rusya Genel Müdürü Ali Kılıç ödülü, Birlik Başkanı Alexander Shotkin’in elinden aldı. 

Kastamonu Entegre’nin Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesinde (SEZ) bulunan MDF tesisi, Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) tarafından ödüllendirildi. Ödül töreninin gerçekleştiği kongreye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra, Rus Hükümeti üyeleri, Rusya’nın önde gelen iş adamları katılım gösterdi. Kongrenin açılış oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; “İş dünyasının Rusya’nın gelişmesine katkıda bulunan, müşterek amaçlara yönelik girişimlerini takdirle karşılıyoruz dedi.


Rusya’da %25 pazar payına ulaşmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız: “Tesisimiz, yaklaşık 400 milyon Euro değerinde yatırım bedeliyle bölgenin en büyük Türk yatırımı olarak hayata geçti. Bu süreçte başta Tataristan Cumhurbaşkanı olmak üzere, Tataristan yetkililerinin yakın ilgi ve desteğini gördük. Birinci fazı 2014 yılında, ikinci fazı 2016 yılında tamamlandı.  Yıllık 1 milyon  m3 MDF ve 35 milyon m² Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesine sahip – tesis-, sadece Rusya’nın değil, dünyanın sayılı en büyük kapasiteli tesislerinden biri oldu. Bu lokasyonda üretilen ürünlerin %60’ını Rusya pazarına, %40’ını ise komşu ülkelere ve Avrasya pazarına sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımıza devam edecek ve Rusya’da faaliyet gösteren en güçlü Türk şirketlerinden biri olmayı sürdüreceğiz.” dedi. 

 

Ödüllü Fabrika
Kastamonu Entegre’nin Tataristan yatırımı, Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nin varlığı, konumunun lojistik açıdan uygun olması, yeterli hammadde ile enerji kaynaklarının olması ve miş olması bakımından büyük önem taşıyor. Tesis, Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen “EKO Lider - 2014” isimli çevre yarışmasında, yağmur suyunun üretimde kullanılması, kendi elektrik ve ısı üretimini sağlayan gaz tribünü, atık su üretim ünitesi gibi çalışmalarından dolayı ahşap panel sektöründe «Çevre dostu üretim tesisi» ödülü kazandı.  Ayrıca tesis, sahip olduğu FSC, CE, ISO 9001,ISO 14000 kalite belgeleriyle 2015 yılında “Rusya Kalite Lideri” seçildi.